ATATÜRK : "Benim iki büyük eserim var. Birisi Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi"

  • Home
  • Millet İttifakı, İttifak Protokolü YSK Başkanlığı’na Sunuldu

Millet İttifakı, İttifak Protokolü YSK Başkanlığı’na Sunuldu

Millet İttifakı’nı oluşturan altı siyasi partinin genel başkan yardımcıları Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) İttifak Protokolü’nü sundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Amacımız yeni bir siyaset kültürü ve yönetim anlayışı ile Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ederek, özgürce yaşamak, refahı sağlamak, her bireyin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesini temin etmektir. Bu amaçla bir araya geldik, bu amaçlarla belirlediğimiz tüm mutabakat metinleri ve ilkelerimiz ışığında Millet İttifakı olarak hazırız” dedi.

Millet İttifakı bugün İttifak Protokolü’nü YSK’ya sundu. YSK’ya CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin ve Demokrat Parti Genel Sekreteri Serhan Yücel birlikte teslim ettiler. Genel başkan yardımcıları, YSK Başkanı Ahmet Yener ile görüştükten sonra YSK önünde basın açıklaması yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, Millet İttifakı adıyla altı partinin hazırladığı protokolün YSK Başkanlığı’na sunulduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Bizler 2021 yılı Eylül ayından bu yana bir aradayız. Birlikte çalışıyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimiz, 84 maddeyi kapsayan Anayasa değişikliği önerimiz, Ortak Politikalar Mutabakat Metnimiz, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Yol Haritamız, belirlediğimiz ilkeler ışığında Millet İttifakı olarak 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimine katılacağız. 14 Mayıs’ta yalnızca iktidar değişmeyecek, büyük bir zihniyet değişimini de hep birlikte yaşayacağız. Amacımız yeni bir siyaset kültürü ve yönetim anlayışı ile Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ederek, özgürce yaşamak, refahı sağlamak, her bireyin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesini temin etmektir. Bu amaçla bir araya geldik, bu amaçlarla belirlediğimiz tüm mutabakat metinleri ve ilkelerimiz ışığında Millet İttifakı olarak hazırız. Seçim ittifakımızı da bugün YSK Başkanlığı’na sunduk. Ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun.”

Erkek, basın mensuplarının ittifakta bulunan partilere ilişkin sorusuna “Bakın bizim ittifakımız burada. Millet İttifakı altı siyasi partiden oluşuyor” diye yanıt verdi.

MİLLET İTTİFAKI SEÇİM PROTOKOLÜ

YSK Başkanlığı’na sunulan ve 6 liderin imzasını taşıyan protokolde ise şunlar kaydedildi:

“14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine 2839 Sayılı Kanun’un 12/A maddesi ve işbu protokol uyarınca ‘Millet İttifakı’ unvanıyla seçim ittifakı yaparak katılacağız.

Bizler, altı siyasi parti olarak, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek bir arada özgürce yaşamak, toplumsal huzuru ve barışı sağlamak, tüm vatandaşların insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesini güvence altına almak, çoğulcu, demokratik bir Türkiye inşa etmek ve gelecek nesillere bu değerleri emanet etmek için bir aradayız.

Geniş bir toplumsal mutabakatla her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış, gücünü milletten alan, güçlendirilmiş parlamenter sistem temelinde bir anayasa değişikliği önceliğimizdir.

Bu doğrultuda kuvvetler ayrılığını esas alarak gerekli denge ve denetim mekanizmalarını hızla kuracağız. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını kesin olarak sağlayacak, düşünce, ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğünü güvence altına alacak, sivil toplum üzerindeki her türlü baskıya son vereceğiz.

Liyakat temelinde devleti yeniden yapılandıracak, yolsuzluğu ve yoksulluğu ortadan kaldıracak; zenginlik, refah ve adalete dayalı yarının Türkiye’sini demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan milyonlarla birlikte inşa edeceğiz.

Altı siyasi parti olarak tam bir uzlaşmayla hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni, Anayasa Değişikliği Önerisi, Ortak Politikalar Mutabakat Metni, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası ve kabul ettiğimiz ilkelerimiz ışığında, farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek, vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi olarak 14 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ‘Millet İttifakı’ adı altında seçim ittifakı yaparak katılacağımızı aziz milletimize saygıyla duyururuz.”